Uzun Vadede Kripto Para Yatırımı Yapmak

Uzun Vadede Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kripto piyasası içinde gerçekleşen dalgalanmaların ve ani değişimlerin başka piyasalara oranla daha süratli ve kısa bir süre içinde meydana gelmesi, yatırımcıları kısa vadeli olarak epey cezbetse de, kripto piyasalarında izlenebilecek en iyi yatırım stratejisi uzun vadeli yatırım stratejisidir.

Bunun esas nedeni, pazarının parametre yapısından kendinizi kolaylıkla koruyabilmenizdir. Eğer bu türlü bir strateji benimserseniz, kripto aleminde rahat ve kârlı işlemler yapabilirsiniz. İnceleme yazımız içinde yatırımcılara avantajlı fırsatlar sunmakla beraber, 2022 senesi içinde dayanıklı temeller üstüne kurulan ve gelecek vadeden uzun vadede kazandıracak coinler ve yatırım fırsatlarını inceleyeceğiz.

Uzun Vadeli Kripto Para Yatırımı – En İyiler
Uzun vadeli olarak uygulamak dilediğiniz kripto yatırımını seçmeniz için size kılavuzluk edecek bir liste derledik. 2022 senesi içinde kripto para satın almayı düşünüyorsanız, pazar üstünde dikkat çeken aktüel tokenleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

1. Lucky Block (LBLOCK)

Kripto para birimleri ile beraber nasıl uzun vadede para kazanılacağı hususu ile alakalı yukarıdaki başlıkları aşikar bulundurarak yaptığımız araştırmalar neticesinde, 2022 senesi içinde en çok en mühim kripto para birimi net bir şekilde Lucky Block olduğunu düşünüyoruz.

Lucky Block, dünya üzerindeki her kullanıcının ‘jackpot’ ödülleri ile beraber kripto oyunlarını oynamasını sağlayacak bir taşınabilir aplikasyon ve program arayüzünü getirmektedir. Merkeziyetsiz bir yapı üstüne kurulu olan sistem, geleneksel kripto oyunlarından değişik olarak bilet gelirlerini ve çekiliş neticelerini azami güvenilirlik standardına taşımakta. Bu sistem üstünde yapılan çekilişler, hiç bir neden yahut sebeple değiştirilemez, üstünde üçkağıt yapılamaz. Çünkü bu sistem blok zinciri ve akil sözleşme teknolojisi ile desteklenmektedir.

Lucky Block, kripto oyunları oynamaktan hoşlanan dünyadaki bütün kullanıcıları tek bir çatı altında toplayabilecek bir altyapıya sahiptir. Bu sebeple, büyük ikramiye ödülleriyle beraber kullananlara sunmuş olduğu güvenilen özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Lucky Block tokeni türlü piyasalar üstünde LBLOCK ismi ile anılmaktadır. Borsaya 26 Ocak 2022 tarihinde giriş yapmıştır ve üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen süratle büyümeye devam etmektedir.

Piyasa üstünde 0,0015$ olarak prosedür gören token, günümüzde 0,002108$ seviyelerinde prosedür görerek %30’un üstünde değerini artırmıştır. Şubat ayının sonlarına doğru 0,0090$ dolar seviyelerini görerek de %600 kıymet kazanmış ve yatırımcısına çok önemli oranda kazanç sağlamıştır.

Tüm bu özellikleri aşikar bulundurulduğunda LBLOCK, yatırımcılar için epey parlayan bir fırsat olarak karşımıza geliyor. Dünyaca meşhur analistler ve ekonomistlerin gerçekleştirdikleri tahminlere göre, 2025 yılının başlarında LBLOCK token fiyatının 0,025000$ seviyelerinden prosedür göreceği ön görü edilmekte.

2. DeFi Coin (DEFC)

Yüksek yatırım potansiyeli ile dikkatleri üstüne toplayan bir başka coin, DeFi Coin’dir. DeFi coini hususi yapan nokta, 2022 yılının ilk 3 ayında aşağı yukarı 200 milyar dolarlık kilitli toplam değere erişerek, pazar üstünde kuvvetli bir yere sahip olmasıdır.

Aynı vakitte DeFi coin, merkezi olmayan finans ve kripto dünyası içinde esaslı bir yere sahiptir. Sadece bu özellikleri ile beraber uzun vadeli coin tavsiyeleri içinde çok mühim bir opsiyonu temsil etmektedir. DeFi coin ayrıyeten stake etme, değişim etme ve swap hizmetlerini de sunmakta.

Stake etme prosedürü, kripto borsaları üstünde çok çok duyulan bir isimlendirmedir. Kullanıcıların alakalı coini satın alarak hesapları üstünde belli bir süre içinde o coin ile hiç bir prosedür yapmamasına “Stake Etme” (kilitleme), ismi verilmektedir.

DeFi başka tokenlerle değişim yapılma prosedürü için kullanılabileceği gibi, Swap yapılacak alakalı borsanın likidite havuzları aracılığı ile getiri kazanmak için de kullanabilmek mümkündür.

DeFi, Swap işlemlerinin esasını güvenilen bir şekilde getirmektedir. Yatırım mevduat sahiplerinin kendilerine ilişkin olan tokenlerini alakalı borsa havuzuna ödünç vermeleri karşılığında, avantajlı faiz ödemeleri alarak kazanç karşılamaktadır. Ayrıca DeFi coin sahipleri, token yakma programlarına dahi katılma hakkına sahiptir. Bu prosedür, piyasada bulunan DeFi tokenlerinin adedi azaltılarak kıymet artırımı uygulamak için sarfedilen bir yöntemdir.

3. Yearn.finance (YFI)

Merkeziyetsiz olarak hizmet veren kredi hizmetlerinin, geleceğin finans aleminde çok mühim bir yere sahip olacağı tahmin ediliyor. Yearn.finance platformu dahi bu düşünce ile yol haritasını belirleyen YFI tokenini pazara sürmüştür.

Yearn.finance, kullanıcıların banka yahut bir merkeze bağımlı olmadan kredi almalarına olanak sunmaktadır. Diğer sistemlerden ayrılan en mühim özelliklerinden biri, kullanıcıların depozit yatırması ile kredi işleminin direkt olarak onaylanmasıdır. Bununla beraber denetim mekanizması direkt olarak gelişeceği için rastgele bir extra kontrole lüzum duyulmamaktadır.

4. Sandbox (SAND)

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber farazi platformların ve farazi dünyaların hayatımızın bir parçası durumuna geldiği alenen görülmektedir. Metaverse’in önder kripto para birimi olan Sandbox, farazi ve reel dünyaları orijinal NFT’ler aracılığı ile bağlamayı hedefleyen bir yol haritasına sahiptir.

5. Binance Coin (BNB)

Binance adlı dünyaca meşhur platform yönünden desteklenen BNB, Binance üstünde günlük olarak 10 binlerce kullanıcının gerçekleştirdikleri işlemler üstünde, %25’lik bir indirimden faydalanılmasını karşılamaktadır. Bu sebeple dayanıklı bir esas üstünde bulunan BNB, prosedür ücretlerini ödemek için sarfedilen bir kripto para birimi olarak kabul edilmektedir.

6. Solana (SOL)
2022 senesi içinde uzun vadede hangi coin alınmalı diyerek soruyorsanız, araştırmalarımız neticesinde size sunabileceğimiz bir ileri kripto para birimi Solana’dır. Kripto piyasası üstünde Ethereum’a rakip olarak dikkatleri üstüne çeken SOL, akil sözleşme anlaşmalarının uygulanmasına müsaade sunarak, merkezi olmayan bir blok zincirini içeriğinde bulundurmaktadır.

Saniyelik prosedür sürati olarak Ethereum’dan kat kata daha çok prosedürü gerçekleştirebilmektedir. Ethereum ile yapılan işlemlerin yüksek ücretli olmasına rağmen, Solana ile yapılan işlemler çok düşük tutarlarda gerçekleştirilmektedir. Böylece Solana, Ethereum’a kıyasla daha kuvvetli ve performansı yüksek bir yapıya sahip olduğunu alenen göstermekte.

7. Uniswap (UNI)
Ethereum blok zincirinin üstüne inşa edilen Uniswap, merkezi olmayan bir borsaya ve DEX’e ev sahipliği gerçekleştirmektedir. Uniswap kripto piyasası içinde bulunan tek DEX olmasa dahi, müşteri adedi ve hacmi aşikar bulundurulduğunda en bilindik olanlardan birisidir. Bu sebeplerle merkezi olmayan platformların geleceğine inanıyorsanız, Uniswap yatırımını değerlendirebilirsiniz.

8. XRP (XRP)
Bankalar ve kurumlar arasında gerçekleşen transferlerin saniyeler içinde yapılmasını muhtemel kılan XRP (Ripple), düşük prosedür ücretleriyle öne çıkmakta. Üstelik yapılan transferin miktarı ufak olsa dahi, ödenen ücretler 0,01 dolardan daha düşüktür. Uzun vadeli olarak XRP’nin, 2025 yılının başlarında 3 dolar seviyelerine geleceği düşünülmekte.

9. Bitcoin (BTC)

Bitcoin’in sınırlanmış sayıda üretilmesi, geniş mali piyasalar üstünde korumalı bir kıymet olarak kabul edilmektedir. Ayrıca yukarı yönlü hareketini tetikleyen pekçok yan etkeni de bulunmaktadır. Altın gibi sınırlanmış bir arza sahip olan Bitcoin, tahminlere göre 21 milyon adedine aşağı yukarı olarak 2140 senesinde ulaşacak.

10. Cosmos (ATOM)
Blok zinciri üstüne yoğunlaşan Cosmos, listemizde yatırım yapabileceğiniz kripto varlıkları arasında yer almakta. Cosmos teknolojisi, Bitcoin ve Cardano gibi rakip blok zincirlerinin birbirleri ile haberleşme kurmasını sağlamak için meydana çıkmıştır.

Uzun Vadede Kripto Para Yatırımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kripto yatırımları, internet üzerindeki haberler, enteresan kripto projeleri ve NFT’lerin alış veriş işlemlerinin artması ile beraber popülerliğini her geçen gün artırıyor. Bilinçli bir yatırımcı olmak için hangi kıstaslara dikkat edilerek yatırım yapılmalı, hiç düşündünüz mü? Bu kriterleri kısa başlıklar altında inceleyelim;

1. Yatırım Yapmak İstediğiniz Kripto Para Birimini İnceleyin
Farklı platformlar üstünde kullananlara yayılan pekçok kripto para birimi bulunmaktadır. Bu para birimleri içinde alış veriş uygulamak, yatırım yaparak kazanç sağlamak ve şuurlu bir yatırımcı olmak istiyorsanız, ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta, alakalı tokenin ne vakit pazara sürüldüğünü ele alabilmek olacaktır.

Ayrıca token sahibi olan kullanıcıların adedi, kripto para biriminin ne kadar yerleşik olduğu ve piyasada kaç adet alakalı tokenin dolaştığı dahi, dikkat edilmesi gereken bilgiler arasındadır.

2. Projenin Piyasa Değeri ve Potansiyeli
Yatırım uygulamak dilediğiniz kripto para birimi projesinin alakalı pazar üstünde ne kadar değere sahip olduğu, dikkat etmeniz gereken bir başka noktadır. Çünkü, tasarı ne kadar esaslı kaynaklara ve büyük yatırımlara dayanıyor şayet, o oranda etkin olması söz hususu olacaktır.

Örneğin, dünya genelinde her ülkede yüzlerce şube açabilecek potansiyele sahip olan bir kahve dükkanına ortak olmayı mı tercih edersiniz, yoksa bulunduğunuz ülkede yalnızca 5 adet şube açmaya fakat kuvveti yeten bir kahve dükkanı projesine mi ortak olurdunuz?

Makul bir şekilde hesaba katıldığında, dünya genelinde şube açmaya kuvveti yeten projenin, çok daha çok kuvvetli kaynaklara dayandığını cümle alem ayrım edebilir. Bu gibi sebeplerle, yatırım uygulamak dilediğiniz kripto para biriminin kullananlara sunmuş olduğu potansiyel ve pazar kıymeti epey önemlidir.

3. Kripto Projesinin Yol Haritası ve Hedefleri
Kripto dünyası içindeki tokenler bir para birimi olsa dahi, dijital kimlikleri sebebiyle belli projeler ve amaçlar için oluşturulmuştur. Bu bakımdan, para birimleri ile tokenler arasında önemli değişiklikler vardır.

Dünya üstünde sarfedilen para birimleri belli ülkelerin bastıkları parayı ve alım gücünü temsil eder iken, tokenler belli projeleri temsil etmek için oluşturulur.

Örneğin, NFT’ler blok zinciri içindeki orijinal yapısını koruması sebebiyle, zanaat eserleri bölümünde kullanılmaktadır. NFT kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve başka tokenler gibi parçalar durumuna ayrılamaz. Bu sebeple beyazperde, oyun, görsel gibi pekçok zanaat bölümünde yapılan yapıtlar dijital pazar üstünde NFT olarak prosedür görmektedir.

Profesyonel bir yatırımcı olmak ve uzun vadede kripto para yatırımı yaparak kazanç elde etmek istiyorsanız, ilgilendiğiniz kripto para biriminin yol haritasını, hedeflerini ve uzun vadeli projelerini incelemeniz gerekmektedir.

Ancak bu araştırmalar neticesinde alakalı tokenin ileride ne kadar işe yarayabileceği, hacminin ne kadar büyüyebileceği ve yarının aleminde ne kadar kullanılabileceği ile ilgili düşünce sahibi olabilirsiniz.

Bu mevzu ile ilgili olarak pekçok değişik platform üstünde türlü kripto tavsiyeleri verilmektedir. Önemli nokta, yatırım uygulamak talip kullanıcının bu amaçlar tarafında ne düşündüğüdür. Yani son kararı verecek olan sizsiniz, alakalı projenin hangi temellere dayandığına ve ileride kullanılabilecek bir duruma gelip gelmeyeceğine ilk olarak sizin inanmanız gerekmektedir.

4. Yatırım Yapmak İstediğiniz Kripto Paranın Güncel Piyasa Değeri
Kripto piyasasının dalgalı ve hareketli bir yapı üstüne kurulu olmasından yukarda bahsetmiştik. Bu bilgiler aşikar bulundurulduğunda, yatırım yapılmak dilenen kripto para biriminin aktüel kur değerinin takip edilmesi ve olabilecek uygun vakit diliminde yatırım yapılması şiddetle önerilir.

En doğru vakti tespit etmek basit bir prosedür olmasa dahi, pazar üstünde olması gerekenden çok fiyatlanmış olan bir tokeni yüksek fiyatlara satın almakta, o derecede doğru bir yatırım tekniği değildir.

İlgili token ile ilgili yayınlanan haberleri, günlük, haftalık ve maaş pazar değerleri araştırılmalıdır. Ayrıca potansiyel pazar kıymeti ile beraber aktüel pazar değerinin kıyaslanması dahi karar vermenize yardımcı olabilecek mühim bir faktördür.

5. Bitcoin Dominance Etkisi
Bitcoin uzun vadede ne olur gibi soruları sosyal platformlarda çokça görülmekte. Bu soru ile ilgili olarak incelenmesi gereken 2 değişik nokta bulunmaktadır. Birinci nokta, uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının ve kısa vadede al-sat yapan kullanıcıların, Bitcoin’in seyri ile ilgili düşünce sahibi olarak işlemlerini yönlendirmek istemesinden kaynaklanmaktadır.

İkinci nokta şayet, “Bitcoin Dominance” ismi verilen dominantlık ile alakalıdır. Kripto piyasasını bir pasta olarak düşündüğümüzde, pazar içinde en çok prosedür hacmine sahip olan ünite, yani en büyük pasta dilimi Bitcoin’e aittir. Bu hacim yanında alt coinlere baskı uygular.

Bitcoin’in liste fiyatının artması yahut azalması, altcoinler üstünde direkt olarak bir tesir yaratmaktadır. Bu tesire “Bitcoin Dominance Etkisi” ismi verilmektedir. Yatırım uygulamak dilediğiniz kripto para birimi için bu tesiri aşikar bulundurmanız gerekmektedir.

Güvenli Yatırım Yapabileceğiniz Kripto Platformları
Kripto yatırımı yapmadan evvela güvenilen bir borsa seçimi epey önemlidir. Bunun en mühim sebeplerinden birkaçı yatırımlarınızı teminat altına alabilmek, süratli ve geniş çaplı aktarım seçeneklerine sahip olmak, alış veriş işlemlerinde az miktarda komisyon ödemek ve müşteri desteği ile dilediğiniz vakit haberleşme kurma ayrıcalığına sahip olmaktır.

Bu özellikler tarafında kullanıcıların güvenle yatırım ve prosedür yapabileceği, sertifika ve lisans koruma yöntemleri ile kendisini kanıtlamış, 3 bilindik kripto platformunu beraber inceleyelim.

1. Cyrpto.com
Crypto.com, uzun vadeli kripto para yatırımı uygulamak için en iyi kripto platformdur. Bu platform 2016 senesinde kuruldu ve o zamandan beri kullanım oranı gittikçe arttı. Aktif olarak 10 milyondan çok yatırımcıya ev sahipliği yapıyor.

Binance gibi tüketimi epey basit arayüze sahip olması sebebiyle yeni başlayan yatırımcılar için olağanüstü bir seçimdir. Bu yeni başlayanlar için iyi olsa dahi, kullanıcıların teknik grafik analizi yapması için rastgele bir vasıta yoktur, bu nedenle daha tecrübeli yatırımcılar için olağanüstü bir opsiyon olmayabilir. Bununla beraber, öneme alınması gereken olağanüstü bir nokta olan IOS, Android ve masaüstünde kullanmak mümkün. Ayrıca aralarından seçim yapabileceğiniz 250’den çok kripto zenginliği vardır, bu dahi uzun vadeli yatırım için düşünebileceğiniz kripto para adetinin ne kadar çok olduğunu gösteriyor.

2. Coinbase

3. Binance
Kullanıcılarına haftanın 7 günü 24 saat süresince müşteri desteği veren Binance, 2005 senesinde kurulmuştur. 2013 senesinde şayet blok zinciri hizmeti vermeye başlamıştır. 3 Temmuz 2017 senesinde şayet BNB adlı kendi mahalli tokenini pazara sürmüştür.

Küresel olarak hizmet veren bu kripto platformu, dünya genelinde 20 değişik konumda 2000’den çok çalışana sahiptir. Çin üstünde kurulu olan işletme, Çin’de yapılan baskılar sebebiyle Japonya’ya taşınmıştır. 2018 yılının başlarında dünya üzerindeki en büyük kripto platformu olmuştur ve aktif olarak Tayvan’dahi dahi ofisleri bulunmaktadır.

Uzun vadeli yatırım için kullanabileceğiniz en bilindik ve güvenilen bir başka kripto borsası Coinbase’dir. 2014 yılının başlarında 1 milyon kullanıcıya hizmet veren bu platform, günümüzde dünya genelinde 100’den çok ülkede, 98 milyondan çok kullanıcıya hizmet vermekte. Ortalama 5 bin çalışana dahi ev sahipliği gerçekleştirmektedir.

Kurulduğu tarihten bu yana, kullananlara saydam ve nitelikli bir hizmet vermeyi ilke durumuna getiren bu platform, internet üzerinden çevrimiçi olarak ve taşınabilir aplikasyon aracılığı ile hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca Türkçe dil desteğini de sağladığını belirtelim. Kullanıcıların yatırım ve varlıkları sigorta poliçesi ile korumaktadır. Kullanıcıların platform üzerinden kendi hesaplarını, 2 adımlı teyit hizmetleri ile teminat altına alabilmeleri borsanın ne kadar güvenilen olduğunu ispatlıyor.

Bir cevap yazın