Kripto Paralara Yatırım Yapmak İçin En İyi Zaman

Kripto paralara yatırım uygulamak için en iyi vakit hangisidir?

Bitcoin gibi kripto para birimleri, günlük (hatta saatlik) bedel dalgalanması yaşayabilir. Her çeşitli yatırımda olduğu gibi bu dalgalanma belirsizliğe, fırsatı kaçırma korkusuna yahut katılmış olma korkusuna yol açabilir. Fiyatlarda dalgalanma yaşanırken ne vakit satın alacağınızı nasıl bilirsiniz?

İdeal bir dünyada bu kolaydır: bedel düşükken satın alınır, bedel yüksekken satılır. Gerçekteyse bu, eksperler için dahi, söylemesi basit, yapması zor bir iştir. “Piyasanın zamanlamasını tutturmaya” çalışmak yerine pekçok yatırımcı, ortalama dolar maliyeti (yahut “ODM”) denen bir strateji kullanır. Böylelikle kripto para, pay senedi yahut altın gibi bir varlığa periyodik vakitlerde ufak bir oran yatırarak pazar dalgalanmasının tesirini azaltır.

ODM, birisi yatırımlarının uzun vadede kıymet kazanacağına (yahut değerinin artacağına) ve o noktaya ulaşırken arada bedel dalgalanması yaşayacağına inandığında doğru tercih olabilir.

ODM nedir?

ODM, bir yatırımcının fiyata bakmaksızın bir vakit aralığı süresince bir zenginliği ufak miktarlarda tertipli olarak satın aldığı uzun vadeli bir yatırım stratejisidir (örneğin tek seferde 1.200 $ yatırmak yerine bir sene süresince her ay Bitcoin’e 100 $ yatırmak gibi). ODM uygulamaları, zaman içinde ve yatırımcının hedeflerine tabi olarak değişebilir; yalnızca birkaç ay yahut uzun seneler süresince sürebilir.

ODM, Bitcoin satın alımında bilindik bir usul olsa dahi, kripto para birimlerine mahsus bir strateji değildir. Geleneksel yatırımcılar, pay senedi pazarındaki dalgalanmaların etkilerinden korunmak için uzun senelerdir bu stratejiyi kullanıyor. Her aylık günü işvereninizin emeklilik planı vasıtasıyla yatırım yapıyorsanız ODM stratejisini esasen kullanıyor olabilirsiniz.

ODM’nin yararları nelerdir?
ODM, her bireyin bildiği gibi zor bir iş olan pazarının zamanlamasını tutturmaya çalışmaksızın yahut farkında olmadan bütün paranızı bir tepe noktasında “toptan” kullanım riski olmaksızın kripto paralara sahip olmanın tesirli bir yoludur.

Burada mühim olan, bütçenize elverişli bir tutar seçmek ve varlığın fiyatına bakmaksızın tertipli olarak yatırım yapmaktır. Bu strateji, zaman içinde satın alımların maliyetini “ortalama” ve belli bir satın alımdaki ansızın düşüşün umumi tesirini azaltma potansiyeline sahiptir. Fiyatlar düştüğündeyse ODM stratejisini kullanan yatırımcılar programlandığı gibi zenginliği satın almaya devam edebilir, böylece fiyatlar toparlandığında kazanç elde etme potansiyeline sahip olur.

ODM, toptan yatırım seçeneğinden ne vakit daha etkilidir?
ODM, bir yatırımcının güvenilir bir şekilde bir pazara girmesine, uzun vadeli bedel artışından yararlanmaya başlamasına ve kısa vadede aşağı yönlü bedel hareketlerinin risklerini, ortalamaya dâhil ederek azaltmasına yardım edebilir. Üstelik alttaki gibi hallerde dahi tek seferde bir ton para yatırmakla karşılaştırıldığında daha ön görü edilebilir getiriler sunabilir:

Zamanla kıymeti artabilecek bir varlığın satın alınması. Bir yatırımcı fiyatların düşmek üzere olduğunu, fakat uzun vadede fiyatların toparlamasının muhtemel olduğunu düşünüyorsa, aşağı yönlü hareketin gerçekleşeceğini düşündüğü vakit aralığı süresince parasını yatırmak için ODM stratejisini kullanabilir. Tahmini doğru çıkarsa, varlıkları daha az bir fiyattan toplamanın faydasını görür. Ama tahmini hatalı çıksa dahi, bedel yükselirken piyasada hâlihazırda yatırım yapmış olacaklardır.

Dalgalanma dönemlerinde kötü senaryoyu dahi düşünerek kendinizi riskten korumak.ODM, yatırımcıları zaman içinde değişik fiyatlara maruz bırakır. Bu stratejinin amacı, piyasada bedel dalgalanması yaşandığında bir yatırımcının portföyündeki acıklı artışların yahut azalışların tesirini ortalamaya yedirerek kısmak ve her iki yöndeki bedel hareketinden azıcık yararlanmaktır.

Fırsatı Kaçırma Korkusundan ve romantik takaslardan kaçınma.ODM, kurala dayalı bir yatırım yaklaşımıdır. Başlangıç düzeyindeki yatırımcılar sık sık “romantik değişim kararları alma” tuzağına düşer. Böyle hallerde satın alma ve satma kararlarını kaygı yahut sevinç gibi psikolojik etmenler belirler. Bunlar yatırımcıların portföylerini yetersiz bir şekilde yönetmesine yol açar (aşağı yönlü bir hareket esnasında panik satışlarını yahut katlanarak büyüme fırsatını kaçırma korkusuyla gereğinden çok yatırım uygulanan halleri düşünün).

ODM uygulamada nasıl çalışır?

Elbette rastgele bir ODM stratejisinin başarısı piyasada nelerin olup bittiğine bağlıdır. Daha iyi izah etmek için Bitcoin’in şu ana kadarki en büyük düşüşüne giden süreçteki reel fiyatları kullanarak bir örneği ayrıntısıyla inceleyelim. 18 Aralık 2017’den (o senenin bedel bakımından tepe noktasına yakın bir yerden) başlayarak her hafta bitcoine 100 $ yatırsaydınız, toplamda 16.300 $ yatırmış olurdunuz. Ama 25 Ocak 2021’de portföyünüzün kıymeti aşağı yukarı 65.000 $ olacaktı, bu dahi %299’dan daha çok bir yatırım getirisi demektir.

Bunun tersine, fiyatlar tavan yapar iken “büyük alımlar” uygulamak genellikle kötü bir düşünce olarak kabul edilir. Ama bunu nasıl bilebilirsiniz ki? 16.300 $’ı 18 Aralık 2017’de yatırmış olsanız ilk iki sene süresince aşağı yukarı 8.000 $ yitirmiş olurdunuz. Portföyünüz sonradan toparlayacak olsa dahi, bu sürede kârlarınızı birleştirme fırsatını kaçırırdınız (ve hatta de korkuya kapılarak bitcoininizi zarardayken satabilirdiniz).

Şimdi diyelim ki bir sene beklediniz ve Aralık 2018 ve Aralık 2020 arasında her ay bitcoine 200 $ yatırdınız. Bu halde portföyünüzün kıymeti 2020’de 13.000 $ olacaktı. Toptan yatırım yapmış olsaydınız bu rakam 23.000 $’a ulaşacaktı. Bu “toptan” yatırım size daha yüksek bir kâr kazandıracaktı, fakat bunun yanı sıra daha riskli olacaktı: İlk yatırımınızdan sonra meydana gelen mühim rastgele bir bedel hareketi, bütün yatırımınızı etkileyecekti.

Ortalama dolar maliyeti, bahislerin tehlikesini azaltmakla alakalıdır: Olası zararları azaltma hedefiyle potansiyel kazancınızı sınırlar. Yatırımcılar için potansiyel olarak daha güvenilir bir opsiyon olarak fonksiyon gören bu strateji, portföyünüzü kısa vadeli bedel dalgalanmasının niçin olduğu önemli darbelerden korumayı amaçlar.

ODM’nin sizin için doğru strateji olup olmadığını kavramak için kendi hususi yatırım koşullarınızı aşikar bulundurmak önemlidir. Yeni bir yatırım stratejisini benimsemeden evvela profesyonel bir finans eksperine istişare etmek her daim en iyi yoldur.

Bir cevap yazın