Kripto Para Yatırımı İçin Tavsiyeler

Kripto Para Yatırımı İçin Tavsiyeler

Yatırım uygulamak riskli bir iştir, fakat paranızın sizin için çalışmasını sağlamak vakit içerisinde çok yararlı olur. Kripto para alanı, hem olağanüstü kazançlar üstelik ezici kayıpları muhtemel neticeler olarak sunarak, her iki yönde de büyük dalgalanmalar sağlıyor. Geleneksel pay senetleriyle karşılaştırıldığında, kripto para epey değişkendir ve yatırımcıların kendilerini her türlü senaryoya hazırlamasını gerektirir. Panik satışı ve FOMO alımları, uzun vadede her daim pozitif olmaz ve piyasa hareketlerinin ne kadar keskin olduğu aşikar bulundurulduğunda, büyük resme bakmak işleri düzeltmeye yardım edebilir.

Eğer uzun vadede kripto para yatırımı nasıl yapılır hususu ile ilgili tavsiyeye gereksinim duyuyorsanız doğru yere geldiniz. Herhangi bir koin yahut tokeni yatırım uygulamak için en iyi kripto olarak önermeyeceğiz, bunu yerine uzun vadede kazanımlar için bir portföy nasıl oluşturulur ile ilgili umumi ilkeleri paylaşacağız.

Kripto Nasıl Yatırım Yapılır: Kısa Bir Rehber
Kripto paraya yatırım uygulamak haricen komplike görünebilir, fakat birtakım noktaları epey basittir. Burada iki vazife mevcuttur.

Öncelikle, azıcık soruşturma uygulamak ve hangi kripto paraya yatırım yapmanın en iyisi olduğunu saptamak lazım olur. İşin zor alanı budur. Fiyat geçmişlerini tahlil edecek, piyasadaki belli bir alanı değerlendirmek için para biriminin teknik incelemesini gözden geçirecek ve devlet düzenlemeleri ve ünlülerin söyledikleri şeyler gibi hadiseleri hesaba katmaya çalışacaksınız. Bazı yatırımcılar, geri dönüş kıymeti hususu ile ilgili uzun bir geçmişe sahip kriptoları arar iken, başkaları, kıymeti epey süratli bir şekilde yükselebileceği için pazara yeni girenleri tercih ediyor. Hangi kriptoya yatırım yapacağına karar vermek hem bir zanaat üstelik bir bilimdir. En tecrübeli profesyonellerin dahi birtakım yatırımlarda para kaybetmelerinin bir sebebi vardır.

Bir kere kripto para yatırımı yapmaya karar verdikten ve kripto para yatırımınıza yaraşır koinler ve tokenleri saptadıktan sonra, sıra portföyünüzü oluşturmaya gelir. Neyse ki, kripto alıp satmanın internette alış veriş uygulamak yahut gezi rezervasyonu uygulamak kadar kolay olduğu Kriptomat’tasınız.

Bitcoin Uzun Vadede Değer Kazanır mı?
Bitcoin’in 21 milyon BTC düzeyinde durağan bir arz sınırı var ve bu arz, ağın güvenliğini sağladıkları için madencilere dağıtılmaktadır. Her dört senede bir, arz oranı yarıya düşerek BTC’yi vakit içerisinde daha dahi yetersiz duruma getiriyor. BTC, bu tarz periyodik arz oranı düşüşüne sahip tek kripto para dahi değildir. Çeşitli altcoinler de amortismanlı bir tedarik programına sahiptir. Toplamda sadece sınırlanmış sayıda BTC var olabileceğinden, kaybedilen koinler dahi bu varlığın kıtlığına katkıda bulunur.

Kripto paralar, ufak miktarlarda yatırım yapıp büyük karlar elde edebileceğiniz çarpıcı bir kıymet öneriyi sunar, fakat bu, rastgele bir risk olmadığı manasına gelmez. Çoğu kripto para yatırımcısı portföylerini aniden çok varlığa dağıtarak riski en üye indirir.

Altcoinlere Yatırım Yapmalı mıyım?

Blok zinciri bölümünde dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcılarından biri olan Grayscale Investments, Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Stellar ve XRP de girmek üzere pekçok kripto para içeren bir portföye sahiptir. Dijital varlık portföyü, toplamda 7,3 milyar dolarlık AUM’un 6 milyar dolarından çoğunu meydana getiren Bitcoin yönünden işgal ediliyor, fakat BTC ve başka altcoinlerin bir karışımına sahip olmak, başlamak için dayanıklı bir noktadır. Litecoin ve XRP gibi altcoinlere kıyasla dünyanın ilk kripto para birimine büyük miktarlarda yatırım yapan çok daha çok ademoğlu var. Bir altcoin çöktüğünde, Bitcoin yahut başka altcoinlerden elde ettikleri kazançlar portföyünüzün değerinden tasarruf sağlayabilir. Aslında, pekçok altcoin yatırımcısı, toparlanmaya başladığında Bitcoin’e fon aktarır ve altcoinler kıymet kaybederken Bitcoin’i daha dahi yukarı iter.

Kripto Para Yatırımı Yapmak Ne Kadar Risklidir?

Kripto pazarı ön görü edilemezdir ve iflas ettirdiği kadar aniden çok milyoner yaratıyor. Herhangi bir şeye yatırım yapmanın nesnel olarak risksiz bir yolu yoktur ve sadece sezi ve deneyiminiz zaferle ayrılmanıza yardım eder. Ne kadar yatırım gerçekleştireceğiniz, ne kadar kaybetmeyi göze alabileceğinize bağlıdır ve bu size kripto para sektörüne girmenin içerdiği risk seviyesi ile ilgili bir düşünce verir. Geleneksel borsadan değişik olarak, burada mesul tutulacak merkezi bir kuruluş yoktur. Bu, blok zinciri endüstrisini hilekarlık için uygun duruma getirir ve sadece aslında kıymetli olduğunu düşündüğünüz projelere yatırım uygulamak çok önemlidir. Bir varlığın değerinin yükselmesi, rastgele bir kıymeti olduğu manasına gelmez.

Sahte ICO’lardan bariz pompalama ve tahliye dolandırıcılıklarına kadar, kripto pazarlarını daha iyi kavramak için öğrenilecek çok şey var. Değerini belirleyemezseniz, o projeden yararlanamazsınız.

Kripto Para Nereden Alınır?

Dijital varlıklar satın alınabilir, satılabilir ve ara sıra internet üzerindeki türlü kripto para borsalarında saklanabilmekte. Bunların esas iki tarzı, merkezi ve merkeziyetsiz borsalardır.

Basit yaklaşım: Merkezi borsalar, geleneksel borsaların prosedür yapmayı kolaylaştırdığı şekilde çalışır. Teklif toplamak ve data sormak ve işlemcileri ani olarak eşleştirmek için bir buyruk defteri tüketilir. Bir varlığın fiyatı, buyruk defterindeki arz/talep oranına göre hesaplamaları yapılır.
Alternatif teknik yaklaşım: Merkeziyetsiz borsalar, son on senede pekçok değişimden geçti. DEX’lerle bir buyruk defteri sistemi kullanım girişimleri, epey az likidite ile yavaş işlemlerle sonuçlandı. Piyasa yapıcılar için teşvik eksikti. Otomatik Piyasa Yapıcılar’ın (AMM’ler) kullanıma sunulmasıyla beraber, çağdaş DEX’ler birtakım yerleşik CEX’ler için tehdit yapımına başladı. Mevcut DEX’ler, öneri/talep bilgilerini izlemek için bir buyruk defteri kullanmak yerine, likidite havuzlarında token çiftlerini kilitler. Havuzdaki tokenlerin oranı, fiyatlarını belirler ve likidite sağlayıcılar, stake ettikleri ve havuzun likiditesine katkıda bulundukları için ödüllendirilir.

Ne Tür Bir Borsa Kullanmalıyım?

Her iki borsa türünün kendilerine saf artıları ve eksileri vardır. DEX’lerin tersine, muhtemel olan en iyi tecrübe için platformu optimize etmeye çalışan aniden çok hususi yetkin ekibiyle merkezi borsalar güvenilen bir sürat sunar. Ayrıca, CEX’ler pc korsanları için daha büyük amaçlar olsa dahi, merkezi otoritesi olmayan bir borsaya kıyasla kayıplarınızı geri ödeme olasılıkları daha yüksektir. Çoğu CEX’te resmi para birimini kripto ile değişim etmek için entegre rampalara sahiptir, birtakım merkeziyetsiz borsalar dahi bu özelliği sunmaktadır.

Dijital Varlıklarımı Nerede Saklamalıyım?

Uzun vadeli kripto yatırımı yapmanın bir başka mühim yönü de depolamadır. Borsa cüzdanları kıyaslayarak güvenilir olsa dahi, varlıklarınızı internette bırakmak, hafifletilmesi epey kolay bir risktir. İster yedek bir telefon, ister hususi bir tesisat cüzdanı olsun, varlıklarınızı offline olarak biriktirmek çok daha güvenlidir ve kurulumu epey basittir. Tokenlerinize her daim erişebilmeniz için cüzdan adresinizin seed ifadesini sakladığınızdan güvenilir olun. Bu bulguyu yitirmek, varlıklarınıza erişilemediğinden bütün portföyün kıymet kaybetmesine yol açabilir. Kriptomat kripto para cüzdanları, bu süreci muhtemel olduğunca kolaylaştırırken, şifre koruması ve 2 faktörlü hüviyet teyit ile güvenlikte çağdaş standartları koruyor.

Piyasada Ne Tür Kripto Paralar Var?

Satın alınabilecek türlü altcoinler arasında, stablecoin’ler bir kripto paranın çok yönlülüğünü ve resmi para biriminin istikrarını sunar. Örneğin, Tether (USDT), kıymeti ABD dolarına sabitlenmiş bilindik bir durağan koin (stablecoin)’dir. Bu, yatırımcıların resmi-kripto dönüşümlerini beklemeden bir an evvela pazara ulaşmalarına yahut pazarlara girmelerine imkan tanır. Veriler, var olan 5.000’den çok altcoin olduğunu işaret ediyor, fakat bunların tümü para yatırmaya değmez ve fazlası büyük ihtimalle vakit ayırmaya dahi değmez. Ancak, bir altcoinin dolar kıymeti her daim ne kadar kıymetli olduğu ile orantılı değildir. Birçok hizmet tokeni, etkinleştirdikleri hizmetlere tabi olarak naturel değerlerinden daha faydalıdır. Teknik göstergelerde ve trend çizgilerinde insanın kendini kaybetmesi basittir, fakat bilhassa ilk projeler söz hususu olduğunda, sadece pazara kıymet mümkün kılabilecek orijinal projelere yatırım uygulamak çok önemlidir. İmkansız aşikar iddialar genellikle tam manasıyla imkansızdır.

Portföyünüzün rastgele bir bölümünü kripto paraya ayırmadan evvela kendi araştırmanızı yapın ve çok katmanlı bir pazarlama piramidi gibi gözüken her şeyden ırak durun. Kriptomat hesabınızda şimdilik sahip olunan olan bütün koinleri görmek için kripto para fiyatları sayfasını görüşme edin.

Uzun Vadede Hangi Kripto Paralara Yatırım Yapmalıyım?
Hangi kripto paralara yatırım yapmalıyım sorusunun tek bir yanıtı yoktur.

Uzun vadeli yatırımlar için pekçok müşteri, BTC, XRP ve ETH ve kripto para fiyatları tablosunda görülen diğerler koinler gibi piyasa değerine göre en iyi kripto paralara tabi kalmayı tercih eder. Bu size, topluluğun umumi olarak neyin en kıymetli olduğunu düşündüğü ile ilgili iyi bir düşünce verecektir ve blok zincir teknolojisi dünyasına adım atmanın kusursuz bir yoludur. Bazı yeni projeler, çıktıkları kadar süratli bir şekilde en üst sıralara yerleşir ve piyasa yönünden uygulanan bu test, neyin kıymetsiz ve neyin kıymetli olduğunu belirlemede yararlı olur. Yüksek riskli varlıklara büyük miktarlarda yatırım uygulamak çekici gelebilir, fakat bu bilhassa uzun vadeli yatırımcılar için inme edici olur. Zaman içindeki tutarlı büyüme, bir varlığın piyasa için ne kadar mühim olduğunu gösterir. Bu süratli tempolu bir sektördür, fakat ona ayak uydurmaya değebilir.

Bir Kripto Paranın Yatırıma Değer Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?
Herhangi bir şeye yatırım uygulamak tahlil gerektirir. Uzun vadeli girişimler için yatırımcılar, belli bir varlığın potansiyeli ve tehlikesini tartmak için üç anne usul kullanır. Temel tahlil, bir tokenin yahut projenin sahip olunan piyasa ve onun manzarası bağlamında bulundurduğu değerini değerlendirir. Çoğu tasarı, bir token satışından evvela bir teknik araştırma yayınlar ve bu belgeyi ele almak, o varlığın sunmuş olduğu şeyler ile ilgili daha derin veriler sunabilir. Her dört senede bir Bitcoin arzının yarıya inmesi gibi ekonomik faktörleri ve sektöre mahsus başka hadiseleri gözden geçirdiğinizden güvenilir olun.

Başka Hangi Analiz Türlerini Kullanabilirim?
Bir başka bilindik takdir tekniği de teknik analizdir. Bu, piyasa davranışındaki kalıpları bulmak için geçmiş bedel grafiği verilerini tahlil etmeyi kapsar. Bu, yatırımcı davranışını anlamaya yardım edebilir ve günlük prosedür hacmi, besbelli dayanak ve mukavemet seviyeleri ve belli teknik göstergeler gibi ölçütler, muhtemel potansiyelinin daha büyük bir resmini çizebilir.

Teknik tahlil genellikle kısa vadeli tahminler için ayrılmış olsa dahi, varlığın bedel grafiğindeki kalıpların anne hatlarını çizerek dış olaylara nasıl reaksiyon verdiği ile ilgili çok şey öğrenmek mümkün olabilir. Bu, bilhassa uzun vadede yararlı olur ve esas analizle birleştiğinde, bir projenin kıymeti ile ilgili çok yönlü bir düşünce verebilir. Yatırımcılar, nicel tahlil aracılığıyla bir varlığın geçmiş bilgilere istinaden ne kadar iyi performans göstereceğini ölçebilir. Geçmişteki performans katiyen sadece gelecekteki performansın göstergesi olmasa dahi, sadece token ile ilgili değil, bunun yanı sıra ona yatırım yapan piyasa ile ilgili daha çok öğrenmek çok önemlidir.

Kripto Paralardan Nasıl Kâr Edebilirim?
Her yatırımın hedefi size para kazandırmaktır ve kripto para yatırımları paranızın aniden çok şekilde çalışmasını sağlayabilir. Bitcoin’in Proof-of-Work algoritmasının ölçeklenebilirlik ve enerji kullanımı problemlerine bir çözüm olarak yapılan Proof-of-Stake, son birkaç senede pekçok blok zinciri tabanlı projede yer buldu. Proof-of-Stake, madencileri işlemleri teyit etmek için hesaplamalar gerçekleştirdikleri için ödüllendirmek yerine, tokenleri akil bir sözleşmeye kilitleyerek likidite sağladıkları için stake edenleri ödüllendiriyor. Ödüller, tokene tabi olarak stake edilen token üzerindeki parametre APR’den daha çok stake edilebilecek tamamıyla yeni tokenlere kadar değişiyor. Merkeziyetsiz Finans (DeFi), staking protokolleri için bir yuvadır ve geçen sene yapılan saldırılar, türlü DeFi platformlarından milyonların uçmasına niçin olmuştur – korsanların cepleri, tam manasıyla tasarruflarınızın olmasını dilediğiniz yer değildir. Bazı stake programları, ağ katılımcılarının paylarını doğrulayıcı düğümlere devretmelerine müsaade sunarak emniyet ve risk arasında bir balans kurar. Diğerleri, varlıkları sadece belli süreler süresince cüzdanlarında tutmak karşılığında ödüller sunar. Bir tesisat cüzdanından offline staking yapma olanağı, uzun vadeli yatırımcılar için işleri çok daha çekici duruma getirerek ağdaki kötü gayeli aktörlere karşı emniyet sağlar. İnsanların çoğunluğu için uzun vadede kâr elde etmenin en makul yaklaşımı, çeşitlendirilmiş bir kripto para portföyü meydana getirmek ve portföyü periyodik olarak tekrar dengelemek olur. Bu konuyu ilerideki kılavuzlarda ele alacağız.

Staking Madencilikten Daha mı Kârlıdır?
Staking sadece ferdi yatırımcılar için yararlı olmakla kalmaz, bunun yanı sıra bir ademoğlu dalgasının kripto sektörüne adım atmasını sağlayarak, giriş engelini yüksek nitelikli madencilik makinelerine gereksinim duymadan bayağı bir tesisat cüzdanına indirgedi. Kripto para madenciliği endüstrisinin fazlası sürdürülebilir enerji kaynaklarına kaymış olsa dahi, Proof-of-Stake çok daha enerji verimli ve etraf arkadaşıdır. Aynı vakitte, bu kadar yetki elde etmenin maliyeti sebebiyle %51 saldırılarını gerçekleştirmeyi çok daha zor duruma getirir. Madenciler ayrıyeten makinelerinin vakit içindeki amortismanının kıymeti, periyodik tesisat yükseltmeleri ve ağ madenciliğinin başka operasyonel maliyetlerini karşılamak zorundalar. Kripto para bölümünde yeni olan cümle alem, Kriptomat’ın yeni Tasarruf Hesabı özelliği ile ‘staking ve ödüller’ hususu ile ilgili bilgi sahibi olarak güvenilir bir yaklaşım belirleyebilir.

Artık Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır Biliyorsunuz
Kripto para yatırımları kısa sürelerde çarpıcı bir artım meydana koyabilir, fakat sermayeyi riske atmadan evvela bir projenin nasıl çalıştığını tam manasıyla kavramak çok önemlidir. Kısa vadeli yatırımlar, süratli para kazanmanın kolay bir yolu gibi görünebilir, fakat daha kısa aralıklarla prosedür uygulamak tecrübe, sezi ve anlayış gerektirir. Değişken piyasalar, tecrübesiz işlemcilerde her türlü duyguyu ateşleyebilir ve şimdilik doğru gibi gözüken bir karar, fazlası vakit olayların umumi akışı içerisinde negatif olur. Blok zinciri, denetimi merkezi kurumlardan alır ve ferdi yatırımcıyı güçlendirir.

Bitcoin bize merkeziyetsiz para verdi ve altcoinler bize merkeziyetsiz bir ekonomi verdi. Sektör genç olur, fakat şuandan geniş kitleler yönünden benimseniyor. Daha çok ademoğlu bu gemiye bindikçe, kripto paralar yakında blok zincirine uygulanan yatırımdan daha ziyade, geleceğin ekonomisine uygulanan yatırım durumuna gelebilir.

Not:
Bu metin, bir brifing metnidir ve bir yatırım tavsiyesi olarak görülmez. Yazarın yahut hizmetin şahsi görüşünü söylem etmez. Herhangi bir yatırım yahut alış veriş risklidir, geçmiş getiriler gelecekteki getiriler için bir güvence değildir . Yalnızca kaybetmeyi göz alabileceğiniz varlıkları riske atın.

Bir cevap yazın