Kripto Para Nedir

Kripto para, değişim işlemlerinde kullanılabilen, tamamıyla dijital, şifrelenmiş, farazi para birimi. Kimilerine göreyse geleceğin para birimi.

Günümüzde kripto para birimleri pekçok şahıs yönünden duyulmuş, devlet başkanlarından dev şirketlere kadar her bireyin çok çok ilgisini çekmiş halde olan bilinmeyeni çok olan bir olgudur. Takas işlemlerini teyit etmek ve güvenilen şekilde uygulamak için kriptografi tüketilir. Herhangi bir fiziki karşılığa sahip değildir.

Aslen banka kartları ve kredi kartlar ile harcanılan ve nakledilen paralar dahi farazi paralardır, zira bu işlemler neticesinde yalnızca sistem verilerinde farklılık meydana gelir. Kripto paralar dahi tıpkı mantıkta çalışma prensibine sahip. Ancak rastgele bir otorite yahut hükümet yönünden yönetilmeyen, yani merkezileştirilmemiş (decentralized) bir sistem sahip olunan, bu dahi düzenin daha güvenilen olmasını sağlıyor.

Kriptoloji nedir?

Kriptoloji, bir şifreleme bilimidir. Verilerin bir sisteme göre şifrelenmesidir. Kripto paralar ortam üstünde şifrelerin oluşturulması ve halledilmesi vasıtasıyla aktarım edilir. Hash işlevleri gibi algoritmalar tüketilir.

Kripto Paraların Tarihi

Teknolojinin zıplama çağı olan 90’lardan beri dijital bir para birimi meydana getirmek için pekçok girişimde bulunuldu. Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirildi, ama bu girişimler sahtecilik, mali sıkıntılar, işletme içi anlaşmazlıklar gibi sebeplerden ötürü başarısız neticeler verdi. Bütün bu çalışmalar güvenilen, üçüncü elden yaklaşım düşüncesini geliştirdi.

İlk kripto para olan Bitcoin, 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto kod adıyla meydana çıkan şahıs yahut şahıslar yönünden geliştirildi. Satoshi Nakamato yönünden geliştirildiği söylenmesine karşın kim yahut kimler olduğu belli olmayan şahıs(ler) yönünden açılmış kaynak kodlu program olarak paylaşıldı. Bu ağ uçtan uca şifrelemeli dosya paylaşım platformlarına benzeri konseptli bir platform üzerinden ilerler.

Kripto paraların güvenliği

Ödeme sistemleriyle alakalı en mühim sorunlardan birisi tıpkı paranın iki kez harcanması olasılığıdır. Bunu önlemek için sarfedilen geleneksel usul, uygulanan işlemlerin kaydını tutan merkezi bir aracı (bankalar) koymaktır. Ancak bu yöntem araya tüm sermayeyi denetim edebilen bir otoritenin girmesi demektir. Bu dahi güvenilirliği azaltır.

Ancak merkezsizleştirilmiş, başka bir söyleyişle dağıtık bir ağda -Bitcoin gibi- işlemin gerçekleşebilmesi için düzenin her parçasının tasdik vermesi gereklidir. Bu işlemler blockchain vasıtasıyla uygulanmaktadır, böylelikle uygulanan her prosedür cümle alem yönünden görülmektedir.

Bütün aktarım işlemleri gönderici ve alıcının cüzdan adresleri ve yollanılacak oran bilgileriyle gerçekleşir. Takas yahut gönderi prosedürü gönderen yönünden doğrulanmalı ve sonrasında sistem yönünden onaylanmalıdır. Onaylama prosedürü yalnızca madenciler yönünden kriptografik bir bulmaca çözülerek gerçekleştirilebilir. Bir prosedür onaylandığı takdirde geri döndürülemez. Kripto paralar için en büyük tehlikeler hack’lenme ve hücum olasılığıdır.

Kripto para nasıl üretiliyor? Kripto para madenciliği nedir?
Kripto paraların üretimi de kendileri gibi dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, nedeniyle imal edilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için halledilmesi gereken işlemler zorlaşır.

Üretim prosedürü madencilik aracılığıyla oluyor, fiziki bir madencilik olmasa dahi cebir sorunları çözmeye dayalı işlemler gerçekleşiyor. Yani prosedürcü kuvveti ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik vazifesini, birisi yönünden görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz.

Kripto para kanuni mıdır?
Kripto paraların yasallığı ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bazılarında yasallık hali hala meçhul yahut değişkenken, birtakım ülkeler tüketimine ve ticaretine saklamaksızın müsaade vermektedir. Bazı ülkeler şayet kripto para kullanımını yasakladı yahut kullanıma hudut getirdi.

“Bitcoin kanuni mı?” gibi sorular pekçok şahıs yönünden soruluyor. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti devleti yönünden Bitcoin tüketimine dair kanun yahut kısıtlama getirilmemiştir, bu nedenden Bitcoin yahut başka kripto paraları cüzdanınızda bulundurmaktan, almaktan yahut satmaktan ötürü ceza almanız muhtemel değildir.

Madencilik uygulamak kanuni mıdır?
Bitcoin yahut kripto para yapımcılığı, yani madenciliği uygulamak kabahat değildir. Yasal olmayan bir vaziyet söz hususu değildir.

Kripto paradan kazancınız vergilendirilebilir mi?
Hesabınıza tertipli para girişi tespit edilirse, kazancınız üzerinden vergi talep edilebilir. Eğer ki Maliye yönünden bu kazancınız sorgulanırsa bu geliri kripto para değişim işleminden yahut madencilikten elde ettiğinizi belirtebilir, lüzumlu hallerde bu işlemlerinizi hesap dökümlerinizi kullanarak doğrulayabilirsiniz.

Kripto paraların üstünlükleri nelerdir?
Hiçbir merkez bankasına tabi olmadığı için ülkelerin ekonomik durumundan etkilenmemektedir.
Hesabın dondurulması yahut hesaba el konması muhtemel değildir.

Bir cevap yazın