Hangi Kripto Paralara Yatırım Yapılır?

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapmalı?

2022‘de Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapmalı?

Kripto paralar her ne kadar riskli yatırım aracı olsa dahi son senelerde en bilindik yatırım aracı durumuna geldiler. Her gün daha dahi dijitalleşen dünyada itibari paralar her geçen gün daha dahi kıymet kaybederken enflasyondan daha az etkilenme hedefiyle insanlar ve pekçok büyük işletme kripto paralara yatırım yapıyor.

Bu yazıda sizler için yatırım yapabileceğiniz en iyi kripto paraları ve al-sat yapabileceğiniz en iyi kripto para borsalarını hazırladık. Kripto ile ilgili pek bir şey bilmiyorum diyorsanız endişelenmeyin, bu yazıda oldukça anlaşılır bir şekilde projeler ile ilgili bilgi vermeye çalıştık.

Kripto Para Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Kripto paralara yatırım uygulamak istiyor fakat çok dahi bilgi sahibi değilseniz yatırım yapmadan evvela bu ipuçlarına dikkat etmeniz sizi yaşayabileceğiniz muhtemel kayıplardan korur. Bu sebeple sizin için listelediğimiz ipuçlarımıza yatırım yapmadan evvela dikkat ettiğinizden güvenilen olmalısınız.

1. Bir Stratejiniz Olsun
Kripto para aleminde popülariteden ötürü tasarı sahipleri projelerinin tanıtımı hedefiyle tanıtım veriyorlar. Kripto paraların çok kazandırdığını duyarak kripto dünyasından haberiniz olmuştur fakat dolandırılma hikayelerini çok duymamış olabilirsiniz.

Bu yüzden bir projeye yatırım yapmadan evvela o tasarı ile ilgili soruşturma yapmalı ve eleştirel olarak yaklaşmalısınız. Projenin sundukları şeylere değil gerçekleştirebileceği şeylere bakın, kaç kullanıcısı var, neyi çözmeyi amaçlıyor gibi soruları sorarak gelecek vaat ettiğini düşündüğünüz projelere yatırım yapın.

2. Riskinizi Yönetin
Yatırım yapar iken çevrenizden duyduğunuz kripto paralara yatırım yapmayı düşünebilirsiniz fakat şunu unutmayın ki sizden diğer hiç kimse neyi riske ettiğinizi bilemez. Bu yüzden sizin için neyin en iyisi olduğunu fakat siz bilebilirsiniz.

Yatırım yapmadan evvela ne kadar yatırım yapacağınıza dair bir hudut belirleyin ve kaybetmeyi göze alabileceğinizden çok yatırım yapmayın. Kripto para pazarındaki volatiliteden ötürü kripto paralar riskli yatırım araçlarıdır ve usta yatırımcılar dahi para kaybedebilir. Bu sebeple kendi riskinizi, kâr-zarar durumunuzu siz yönetmelisiniz.

3. Portföyünüzü Çeşitlendirin
Tek bir sepetiniz var ve tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koydunuz diyelim. Sepet düştüğünde nahoş neticelerle karşılaşabilirsiniz. Yatırım dahi böyledir, tek bir birime tüm paranızı yatırırsanız, yatırım yaptığınız birimin fiyatı düştüğünde fakat başkaları yükseldiğinde hem fırsat kaçırmış gibi hissedersiniz üstelik yanlış işlemler yapabilirsiniz. Bu sebeple portföyünüzü çeşitlendirerek yatırım riskinizi azaltabilirsiniz.

4. Uzun Vadeli Yatırım Yapmaya Hazır Olun
Herkes gibi Bitcoin’i keşke ilk çıktığında alsaydım diyenlerden olabilirsiniz fakat Bitcoin’in bu günlerdeki fiyatına geleceğini düşünmeyip siz de 2 pizza için 10 bin Bitcoin ödeme yapabilirdiniz. Kripto para piyasasında fiyatlar gitgide değişmekte, ara sıra fiyatlarda çok süratli iniş ve çıkışlar yaşanabilmektedir. Bu süratli bedel düşüşlerinde çoğunlukla yeni yatırımcılar tamamıyla paralarını kaybedeceklerini düşünüp ansızın bir kararla yatırım yaptıklarını coini satarlar.

Ancak Bitcoin’in grafiğine bakarsanız fiyatının 19 bin Amerikan Dolarından 3 bin Amerikan Dolarına kadar düştüğünü, sonrasında dahi 64 bin Amerikan Dolarına kadar yükseldiğini görebilirsiniz. Bu dahi demek oluyor ki panik alım-satımı yapmadan, şayet güvendiğiniz bir projeye yatırım yaptıysanız çok vakit beklemenin hoş kazanç sağladığını göstermiştir. Yani uzun vadeli kripto yatırımı güvenilen kazan yöntemlerinden biridir.

5. Satın Alma İşlemlerinizi Otomatikleştirin
Kripto para satın alırken ani olarak satın alabilmek mecburiyetinde değilsiniz. Alım-satım emri girdiğiniz takdirde borsalar siz uyur iken sizin için kripto paranızı istediğiniz fiyattan satın alıp-satabilir. Bu dahi size vakit kazandırmakla beraber satın alabilmek için en iyi zamanı yakalayacağım diyerek tüm gün borsayı izleme eziyetinden kurtarır.

2022‘de yatırım uygulanabilecek en iyi 5 kripto
Yazımızdaki incelemeleri okumak için yeterli zamanı olmayanlar için bu 5 kriptoyu listeledik, dilerseniz kendi araştırmanızı yapabilir, dilerseniz de metnin devamını okuyarak bu kripto projeleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

  • AVAX
  • KAVA
  • ALICE
  • NEAR
  • BNB

1. AVAX (Avalanche)

Birçok Türk’ün AVAX’ı CEO’sunun Türk olduğundan ötürü bildiği bir kripto olsa dahi AVAX, gerçekte Ethereum gibi kripto piyasasında mühim bir yere sahip olan coine rakiptir. Ethereum ağında uygulanan işlemlerde prosedür ücreti olarak kesilen ödemenin çok yüksek olduğunu duymuşsunuzdur. İşte AVAX’ı Ethereum ile rakip yapan konulardan birisi de bu prosedür ücreti. AVAX bunun yanı sıra prosedür süratini odağına alır ve etraf dostudur.

2. KAVA

Merkeziyetsiz finans (DeFi) coinlerinden biri olan KAVA’yı yazımızda listelememizin en mühim sebeplerinden biri bu yıl içinde gerçekleştireceklerini açıkladıkları yeni ilerlemeler. Bu gelişmelerden biri olan Mainnet Launch yani anne ağ lansmanı çoğunlukla fiyata pozitif tesir yapan gelişmelerden biridir.

3. NEAR (Near Protocol)

Near, bir geliştirme platformudur ve geliştiricilerin merkeziyetsiz programlar oluşturması için olanak oluşturur. Near aynı Bitcoin, Ethereum ve Solana gibi bir Katman-1 koinidir. Katman-1 umumi blockchain sistemini çok daha ölçeklenebilir duruma getirmek için esas protokolün kendisini ilerleten bir dizi çözümdür.

4. ALICE (My Neighbor Alice)

Listemizin 4.sırasında bulunan ALICE, bir Metaverse projesidir. Metaverse nedir bilmiyorsanız kısaca şu şekilde açıklayalım; Metaverse gerçekliği arttırılmış bir farazi evrendir. Eğer siz de insanların Metaverse’te arsa aldıklarını duyduysanız ne demek istediğimizi kolaylıkla anlayabilirsiniz. Şimdi Alice’e geri dönelim, ALICE platformunda insanların farazi arsa almasına olanak sağlamakla beraber NFT toplamalarına dahi olanak tanır. My Neighbor Alice oyunun içinde insanlar alışverişi ALICE tokeni ile yaparlar.

5. BNB (Binance Coin)

Listemizin son coini BNB, dünyanın en büyük borsalarından biri olan Binance’in kendi kripto para birimidir. Binance Coinin kullanıcılarına sunmuş olduğu en büyük yarar, şayet Binance borsasını tüketiyorsanız gerçekleştireceğiniz işlemlerin komisyonlarını BNB ile ödeyebilirsiniz, üstelik %50 daha elverişli fiyatlı bir şekilde. BNB satın alma işleminden sonra BNB’yi dilerseniz bir ödeme aracı biçiminde de kullanabiliyorsunuz, diyelim ki cüzdanınıza coin göndermek istediniz, Ethereum gibi blockchain ağları yüksek komisyon alırken BNB ile ödeme ücretini çok daha az bir miktarla aktarım prosedürünü gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın