Ethereum Yatırımı Nasıl Yapılır

Kripto para Ethereum (ETH): Ethereum nedir, nasıl alınır?

Son günlerin artan kripto paralarından birisi de Ethereum oldu. Ethereum nedir merak edilirken, birtakım analistlerin Ethereum’u destekleyerek paylaşım yapmasının sonrasında kıymeti yükseldi. Ethereum’a yatırım uygulamak talip vatandaşlar bu süreçte Ethereum(ETH) nasıl alınır sorusuna cevap arıyor. Peki Ethereum nereden alınır, Ethereum’a nasıl yatırım yapılır?

Kripto para Ethereum nedir sorusu analistlerin ve stratejistlerin Twitter hesaplarından paylaşım yapmalarının Ethereum değerlendirmelerinin sonrasında merak hususu oldu. Analistlerin pozitif yorumlar yaptığı Ethereum’un kıymeti artınca, yatırım uygulamak talip vatandaşlar Ethereum nereden ve nasıl alınır incelemesine başladı. Peki Ethereum’a yatırım yapma prosedürü nasıl olur? Ethereum al-sat nasıl yapılır?

ETHEREUM NEDİR?

Ether, Ethereum platformu yönünden imal edilen kısaltması ETH olan kripto para birimidir. Ether, banka hesapları arası aktarım edilebilir ve madencilik hesaplamalarını karşılamak için kullanmak muhtemel. Ethereum, merkezi olmayan Turing farazi makinesinin (Ethereum Virtual Machine (EVM)) tüketimine imkan verir. Bu farazi makina komutları milletlerarası İnternet ağını kullanarak çalıştırabilir. “Gas”, kendi içerisinde bedel hesaplama mekanizmasıdır, spam tehlikesini kısmak ve kaynakları İnternete yüklemek için kullanılır.

ETHEREUM ETİMOLOJİSİ

Ethereum ilk olarak 2013 senesinde Vitalik Buterin yönünden meydana çıkarılmıştır. Vitalik Buterin 2013 yılının sonlarında ethereum’u kullanıma tanıttı. Vitalik Buterin hem programcı üstelik kripto para incelemecisi olarak hayatına devam eden bir kişidir.
Ethereum, para kaynağını 2014 temmuz ve ağustos aylarında çevrimiçi bir fon bulma sitesinden almıştır. Ocak 2016 münasebetiyle, Ethereum protokolü saniyede 25 prosedür yapabilir duruma geldi. 19 Aralık 2016’dahi, Ethereum ilk kere bir gün içerisinde bir milyon prosedürü aştı.

KRİPTO PARA NEDİR?

Kripto para, işlemleri güvenceye alabilmek için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma biçimi nakite seçenek bir değişim aracı olarak geliştirilmiş bir dijital varlık, bir farazi unsurdur. Kripto paralar bir nevi dijital döviz, seçenek döviz ve farazi döviz’dir.
Kripto para ne rastgele bir devletin üretmiş olduğu bir para birimi değildir. Merkezsiz çalışan kripto paralar bu sebepten rastgele bir bankaya tabi olarak çalışmaz. Kripto para rastgele bir kişi yönünden yönetilmez. Taklidi olanaksız olan kripto paranın takası dahi muhtemel değildir. Fiziki bir obje olmadığı için kazanılmaz.

ALTCOIN NEDİR?

Ethereum en çok tercih edilen altcoindir. Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimlerine altcoin adı verilir. Örneğin; etherum, ripple ve dogecoin gibi kripto paralar altcoin olarak geçer. Altcoinlerin adı madeni para manasına gelen “coin” ile birleşerek kısaltma oluşturur.

ETHER’DEN ETHEREUM’A GELİNEN SÜREÇ

2016 senesinde, DAO projesinin çöküşünün neticesi olarak, Ethereum 2 değişik blok zincire ayrıldı, yeni meydana gelen sürüm Ethereum (ETH) durumuna geldi, orjinal olan şayet Ethereum Classic (ETC) olarak devam eti. Ethereum’un kıymeti 2017 senesinde %13,000 büyüdü.

Ocak 2016 münasebetiyle, Ethereum protokolü saniyede 25 prosedür yapabilir duruma geldi. 19 Aralık 2016’dahi, Ethereum ilk kere bir gün içerisinde bir milyon prosedürü aştı.

ETHEREUM HESABI NASIL, NEREDEN AÇILIR?

Ethereum nasıl alınır sorusunun yanıtı olarak, ilk olarak yerli yahut ecnebi kripto para borsalarının birisine müracaat oluşturmanız ve hüviyet teyit yaparak güvenilir bir şekilde kayıt oluşturmanız gereklidir. Kripto para borsasında kayıt ve emniyet çok mühim olduğu için emniyet ağına “yüz tanıma, hüviyet onaylama, telefon numarası ve e-posta onaylama, tek bir kanaldan hesaba girip yapabilme” gibi emniyet seviyesi hat safhada olan kripto para borsasında prosedür yapılması tavsiye edilir. Güvenli bir şekilde kayıt yaptıktan sonra kripto para borsasında prosedür yapmaya hazır duruma gelmek için, hesabınızda bulunan cüzdan evresinde alabilmek dilediğiniz Ethereum miktarı kadar para bulundurmanız lazım olur. Ethereum hesabınıza para transfer işlemlerini şayet cüzdan yahut benzeri yerlerde paranızın bulunduğu hesap bilgilerini güvenilir bir şekilde girmeniz yeterli olacaktır. Ethereum nereden alınır sorusuna şayet şu şekilde cevap verelim; Youtube üzerinden bilindik ve bilindik yatırım uzmanlarının önerdiği internet siteleri tercih edebilirsiniz. Peki Ethereum al- sat nasıl yapılır?

ETHEREUM AL- SAT YAPARKEN YATIRIM ARACI KOMİSYON ALINIR MI?
Kripto para borsasına yeni başlayacaklara yatırım araçlarını kullandıkları takdirde az miktarda olsa komisyon aldıklarını belirtelim. Yatırım araçlarının pekçoğu yatırım gerçekleştireceğiniz kripto paranın yüzde ‘i oranında komisyon alır. Bu miktar değişik yatırım araçlarına göre değişebilir. Örneğin, 100 TL’ye ETH aldığınızda yatırım aracı sizden 1 TL komisyon bedeli alacaktır. Kripto para borsasına ilk kere girenlerin yatırım yapmadan evvela kesinlikle yatırım araçlarının 2021 aktüel komisyon oranlarını araştırmalarını öneririz.

ETHEREUM FİYATI YATIRIM ARAÇLARINA GÖRE DEĞİŞEBİLİR
Ethereum fiyatı birtakım yatırım araçlarında değişiklik gösterebilir. Bu vaziyet yatırımcıları ara sıra yanıltabilir. Kripto para borsasında benzeri haller oluşabilir. Kripto para aktarım edilebilen, değişim yapılabilen ve dijital cüzdanlarda saklanabilen bir para olduğu için yalnızca sahip olduğu bireyin insiyatifine tabi olarak fiyatlanır ve yer değiştirir.

BANKADAN ETHEREUM’A YATIRIM YAPILABİLİR Mİ?
Banka aracılığı ile güvenilir bir şekilde prosedür yaparak Ethereum alabilmek talip yurttaşların merak ettiği bankadan Ethereum alınır mı sorusuna BDDK ile cevap verelim. Türkiye’deki tüm bankalar BDDK içeriğinde çalıştığı için Ethereum yatırımı için aracılık yapamazlar. Çünkü BDDK’dahi kripto para için rastgele bir mevduat hesap kanunu yer almamaktadır. Bu sebepten ötürü rastgele bir banka üzerinden Ethereum al-sat prosedürü henüz yapılamamaktadır.

ATM’DEN ETHEREUM HESABINA PARA GÖNDERİLEBİLİR Mİ?
Ethereum’a yatırım uygulamak talip yatırımcıların merak ettiği ATM’den kripto para hesabına para gönderilir mi sorusuna şayet maalesef işlemin yapılmadığını belirtelim. ATM üzerinden gönderilen paranın gönderici bilgilerini teyit etmek muhtemel olmayacağı için bu prosedür kabul edilmez. Banka üzerinden havale, EFT yahut Papara tekniği ile gönderdiğiniz para şayet kripto para borsasındaki hesabınıza yansır. Bu prosedürü yaptıktan sonra size gönderilen emniyet kodunu tanımlama kısmına ilave etmek lüzumlu. Bu tanımlama epey önemlidir.

ETHEREUM NEDEN YÜKSELİYOR?
Analistlerin açıklamalarına göre Ethereum’un yükselmesinin nedenlerinden birisi de kurumsal şirketlerin yüklü miktarda Ethereum alması ile talebin artması.

Paypal gibi global ödeme devleri kripto para alış veriş hizmetlerine başlayınca Ethereum daha çok yurttaş yönünden tercih edilir oldu. Dünyada aşağı yukarı olarak 300 milyon kullanıcısı olan Paypal’ın Ethereum’a talebin yükselmesinde katkısı epey fazla.

Ethereum’un yükselmesinin nedenlerinden birisi de Bitcoin’den sonra en çok tercih edilen kripto para olmasıdır.

ETHEREUM VE BITCOIN’İN ÖZELLİKLERİ!
Ethereum gas ünitelerinin her birinin bir işlemde belirtilebilecek bir fiyatı vardır. Bu, karakteristik olarak Gwei olarak ölçülür. Bitcoin işlemleri çoğunlukla Satoshi’nin bayt başına belirttiği ücretlere sahiptir.

İşlem ücretleri, çoğunlukla Ethereum için Bitcoin’den daha düşüktür. Aralık 2017’de, Ethereum’un ortalama prosedür ücreti, 0.33 dolara karşılık gelirken, Bitcoin için bu kıymet 23 dolara karşılık gelmiştir.

Ethereum, Wei’deki değerlerin hesaplardan geçirildiği ve diğer bir hesaba aktarıldığı bir hesap sistemi kullanır.

Ethereum’un, Proof-of-Stake’e (ortadaki para kanıtı) aktarım edilmesi planlanılıyor. Bu günlerde Ethereum, Proof-of-Work (iş kanıtı) ve Proof-of-Stake arasında melezdir.

ETHEREUM VE BİTCOİN ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Kripto para incelemecileri ve takipçilerinin merak ettiği konulardan birisi de Ethereum ve Bitcoin benzerliğinin olup olmadığı hususu. Bitcoin ile Ethereum’un arasında bir ayrım var mı sorusunu soran vatandaşlara, Ethereum, türlü yönlerden Bitcoin’den (Ocak 2018 münasebetiyle en büyük pazar değerine sahip kripto para birimi) değişik olduğunu belirtelim. Ethereum blok zamanı ne kadar? Ethereum madenciliğinin özelliği nedir? Ethereum ve Bitcoin bedel karşılaştırmaları nasıldır

İşte Ethereum ve Bitcoin arasındaki farklar!

Ethereum’un blok zamanı 14-15 saniyedir. Bu, Bitcoin için 10 dakikadır.

Ethereum madenciliği, ara sıra sert çatallar esnasında değişen fakat çoğunlukla tutarlı oranda yeni dijital paralar üretir. Bitcoin için, miktar her 4 senede bir yarıya düşer.

Proof-of-work (iş kanıtı) için, madencilikte yetkin ASIC’lerin (Application-specific integrated circuit – UygulaMayısa Özel Entegre Devre) avantajlarını azaltan Ethash algoritmasını kullanır.

Bitcoin işlemleri, prosedür büyüklüğü ile bayt cinsinden rakiplik eder iken, prosedür ücretleri hesaplama karmaşıklığına göre değişir. Bant genişliği tüketimi ve depolama gereksinimleri (sistemde “gaz” olarak bilinir) ile değişiklik gösterir.

ETHEREUM NE ZAMAN ÇIKTI? ETHEREUM’UN TARİHİ
Ethereum’u kimler meydana getirdi sorusunun cevabını paylaşalım. Ethereum ilk olarak 2013’te Vitalik Buterin yönünden sunulsa dahi, Ethereum takımı 2014 senesinde; Mihai Alisie,Vitalik Buterin, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson’dan oluşuyor. Ethereum projesinin resmi geliştirilmesi 2014 yılının başlarında Swiss şirketlerinde (Ethereum Switzerland GmbH) başladı. Daha sonra, kar hedefi gütmeyen, Ethereum Kurumu yaratıldı. Ethereum para kaynağını 2014’ün temmuz ve ağustos aylarında çevrimiçi fon elde etme sitesinden ve diğer bir dijital para olan Bitcoin ile ether alan kullanıcılar yönünden sağlanmıştır.

Bir cevap yazın